Keskerakonna Noortekogu Tartu klubi korraldas 21. märtsil Tartu Linnamuuseumis kesknoorte infopäeva. Osalemine oli kõigile huvilistele tasuta. Lisaks Tartu Linnamuuseumi giidiga ekskursioonile sai kohtuda noortekogu esimehe Alina Tubliga, kes rääkis, mis organisatsioon on Keskerakonna Noortekogu ning miks tasub olla kesknoor. Õhtu peaesineja oli peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas, kes rääkis valitsuse noortepoliitika prioriteetidest ja tegevuskavast.

„Ürituse eesmärk oli ühelt poolt tutvustada meie organisatsiooni ning harida meie enda liikmeid, kuid teiselt poolt teha laiemat reklaami Keskerakonna Noortekogule,“ selgitas Tartu klubi esimees Marta-Magdaleen Kuningas. Ta lisas: „Reklaamisime infoüritust plakatitega noortekeskustes ja koolides nii Tartu-, Võru- kui ka Põlvamaal. Lisaks saatsime kutse osalemiseks ka erinevate koolide õpilasesindustele. Sellega soovisime Keskerakonna Noortekogu tuntust laiendada ning oma aktiivsest tegevusest märku anda.“

Tartu infoüritusel osales ligi 30 noort, kellest enamus oli Keskerakonna Noortekogu üritusel esimest korda. Kohvi- ja suupistelauataga said noored ka omavahel arutada ning paremini tuttavaks saada. Täname ürituse toetamise eest Riigikogu liige Aadu Musta ning Tartu abilinnapea Artjom Suvorovit. Tartu infoüritusest näeb rohkem pilte siin: https://www.facebook.com/pg/kesknoored/photos/?tab=album&album_id=1341092812604211.

Keskerakonna Noortekogu planeerib teha aprillikuus infoürituse Võrumaal ning Narvas, maikuus aga Põlvamaal ning Pärnumaal. Kesknoorte Lääne-Virumaa infoüritus toimus 25. märtsil Rakveres. 

Keskerakonna Noortekogu tegi täna avaliku pöördumise riigikogu liikmete poole, kus toonitas vajadust algatada kättemaksuseaduse eelnõu. Kättemaksuseadus on vajalik ühiskonna üldise õiglustunde suurendamiseks ning omakohtuliste tegevuste seadusega piiritlemiseks. Keskerakonna Noortekogu arvates tuleks kättemaksuseadus vastu võtta esimesel võimalusel, et see saaks kehtima hakata juba 2018. aasta 1. jaanuarist. 
 
„Kättemaksuseadus tõstab ühiskonna solidaarsustunnet, sest muudab omavahelise suhtlemise õiglasemaks. Inimestel peab olema õigus nõuda nende suhtes ebaõiglaselt käitunud isikutele kättemaksuteo sooritamist seaduses sätestatud piirides,“ selgitas Keskerakonna Noortekogu esimees Alina Tubli. Ta lisas: „Kättemaksuteo suuruse ja piiride seaduses sätestamine aitab ära hoida suuremad vägivallaaktid ning rikkumised, sest mõlemad tüli osapooled tunnevad, et nende tegudel on õiglane ja õiguslik tagajärg. Seega aitab kättemaksuseadus kokku hoida ka Politsei- ja Piirivalveameti ressursse, sest hoiab ära konfliktide suuremad tagajärjed.“
 
Kättemaksuseaduse kehtestamise üle on varasemalt arutlenud Rahandusministeerium ning leidnud, et kättemaksu näol on tegemist ajalooliselt väljakujunenud naturaalmaksuga. Maksumaksjate liit esitas samuti 2016. aasta kevadel avaliku küsimuse, kas mõistlikum on kehtestada firmaautode maksureform või kättemaksuseadus. Kättemaksuseadusele sarnaseid regulatsioone on kehtestatud majanduslikult edukates Araabia riikides, kus pahateole järgneb sellega seotud karistus – näiteks raiutakse vargal käsi maha. 
 
NB! Tuletame meelde, et tegemist on 1. aprilliga.
 
Teate edastas ning täiendav informatsioon:
 
Alina Tubli
Eesti Keskerakonna Noortekogu esimees
Tel: 5300 1868
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Eesti Keskerakonna Noortekogu pöördus möödunud nädalal tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski poole ettepanekuga keelustada riiklikul tasandil energiajookide reklaam ja müük alla 16-aastastele noortele.

Tuletame meelde, et Tervise Arengu Instituudi 2013. aasta uuringu kohaselt on regulaarselt energiajookide tarvitajate osakaal kõige suurem 15–17 aastaste noorte seas. Tegemist on tõsise murekohaga, kuid paraku ei pöörata sellele piisavalt tähelepanu ei riigi tasandil ega ka meedias.

„Noorte energiajookide tarbimist ei reguleerita täna Eestis ühegi seadusega. Leidub vaid mõni kaubanduskett, kes on ettevõtte siseselt otsustanud noortele mitte energiajooke müüa. Mõju avaldab ka ahvatlev reklaam, mis meelitab energiajooke proovima ja kontrollimatult tarvitama. Kui soovime, et meie noorte tervis oleks parem, tuleb energiajookide kättesaadavust tõsiselt piirata“ - kommenteerib Keskerakonna Noortekogu aseesimees Karine Oganesjan.

„Meie palutav regulatsioon ei ole Euroopa kontekstis midagi eriskummalist. Näiteks Lätis on juba jõustunud kofeiini-, tauriini- ning guaraana-laadseid erguteid sisaldavate energiajookide müügikeeld alla 18-aastastele noortele. 2014. aastal keelustas energiajoogid sama vanusepiiriga Leedu. Miks ei võiks ka Eesti Vabariik võtta oma lõunanaabritega sarnast seisukohta?“ – küsib Keskerakonna Noortekogu esimees Alina Tubli.

Keskerakonna noortekogu leiab, et energiajookide kättesaadavust tuleb riiklikul tasandil piirata ning ootab, et seadusandja teeks esimese sammu ning reguleeriks energiajookide müügivaldkonda.

Keskerakonna Noortekogu on alustanud oma poliitilise programmi uuendamist ning esimese peatükina võeti ette noorte jaoks vast üks prioriteetsemaid valdkondi, milleks on hariduspoliitika. Senine Keskerakonna Noortekogu poliitiline programm on selgelt ajale jalgu jäänud ja vajab korralikku uuenduskuuri, eriti lähenevate kohalike valimiste valguses.

Programmi uuendamise eest vastutab noortekogu volikogu juhatatus eesotsas esimees Jaan Männikuga, kes esimese ürituse ka kokku kutsus. Programmi hariduspoliitika osa uuendamiseks ja heade mõtete kogumiseks oli 21. veebruaril toimunud aruteluõhtule palutud haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kes andis noortele ülevaate tänasest Eesti hariduspoliitikast ja valitud suundadest. Antud üritus möödus väga konstruktiivses õhkkonnas ning võib kindel olla, et uuenevasse programmi jõuab nii mõnigi üritusel välja käidud ideedest.

On meeldiv tõdeda, et noortekogu üritustest võtab viimasel ajal osa väga palju noori ning seltskond on üha kasvamas. Nii on ka programmi uuendamise aruteluõhtutega, kus tahtjaid on rohkem, kui erakonna büroos ruumi.

Programmi uuendamine jätkub juba 14. märtsil toimuva aruteluõhtuga, mil noortele annab ülevaate Eesti maksu- ja majanduspoliitikast majandus- ja taristuminister Kadri Simson. Täpsem informatsioon üritusel osalemise kohta See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või kesknoorte Facebookist – www.facebook.com/kesknoored.

Programmi uuendamisega loodetakse ühele poole jõuda selle poolaasta jooksul, luues sellega noortele hea platvormi, millega minna vastu juba sügisel ees ootavatele kohalike omavalitsuste valimistele.

 

Jaan Männik

Keskerakonna Noortekogu volikogu esimees