Veebr 23

 

Kea Kohv, kesknoorte esinaine

Igakuised erakondade reitingud pakuvad ainet enesereflektsiooniks ja ennustusteks. Vahur Koorits võttis sel korral kätte analüüsida värske Nordstati statistika põhjal Keskerakonna valijaskonda. Pealkiri pandi õrritav vihjates Keskerakonna valijate surelikkusele. Teksti toon tuli sel korral üsna negatiivne kui mitte öelda, et kannustatud ekslikust pessimismist ja murelikkusest erakonna noorte ja eestlastest toetajate suhtes.

Kriitikute seas on traditsiooniks aeg-ajalt Keskerakonna liikmeskonda teatud tunnuste põhjal vastandada. Peamiselt on selleks rahvus ja vanus. Kuigi statistika ja andmed on olulised ja aina kasvava tähtsusega, siis on sel korral statistika põhjal tehtud järeldused selgelt ülepaisutatud.

Mis puudutab rahvust, siis siin on Keskerakond olnud ja on jätkuvalt Eesti edukaim integratsiooniprojekt. Kooritsa provokatiivsele küsimusele “Kas oodata on aega, mil Keskerakond muutubki täiesti vene erakonnaks?” peab vastama eitavalt - me oleme ka tulevikus Eesti erakond, kus koos ja sõbralikult (uskumatu, eks?) saavad eksisteerida nii eestlased, venelased kui ka teistest rahvustest Eesti inimesed, kes meie väärtusi jagavad.

Kooritsa teine suur kriitikanool on suunatud erakonna toetajate vanuse pihta. Jah, Keskerakonda toetab palju inimesi, kes on vanemas eas. Jah, Keskerakonnale on eakate toimetulek (sh pension) olulise tähtsusega. See ei tähenda kuidagi vastasseisu noortega, kellel on samuti empaatiavõime olemas ja üldiselt ka soov, et vanaema ja vanaisa väärikalt elada saaksid.

Ka noorte seas on Keskerakonna toetus märkimisväärne. Näiteks 18-24-aastaste seas oli ERR-i küsitluste kohaselt jaanuaris 2020 Keskerakonna toetus 21%. Uuringute tulemused küll kõiguvad, aga noortekogudest on Keskerakonna noortekogu üks suurimaid ja aktiivsemaid. Tegeleme aktiivselt keskkonnateemade (näiteks valmib märtsi alguseks kesknoorte rohehüppe platvorm, oleme meedias sõna võtnud veganluse teemal) ja vaimse tervise teemadega. Kaitseme ka erakonna sees noorte seisukohti aktuaalsetel poliitilistel teemadel, näiteks kodanikualgatustega liitumise piirea langetamine 16-eluaastale, mida kesknoored tugevalt toetasid. Meil on esimesena Eesti noortekogudest oma taskuhääling ehk podcast, kus lahkame ka tehnoloogia arengut, sh masinõppe arenguga kaasnevaid muutusi. Meiega liitub iga kuu noori üle Eesti ja meie aktiivsete liikmete seas on palju teotahtelisi noori, sealhulgas ka juba edukaid ettevõtjaid ja teistest erakondadest liitujaid, sest nähakse, et Keskerakond toetab noori ja pöörab nende muredele tähelepanu.

Muidugi on noorte tegutsemisviis muutunud - tänapäeval on suurem roll sõnavõtmisel sotsiaalmeedias ja väiksem roll autokastis pasundamisel. Seetõttu on ka Eesti noortekogude seas aina suurem rõhk sotsiaalmeedial, kuigi jätkuvalt korraldame ka üritusi, koolitusi (sh ettevõtlusele suunatud koolitusi) ning tegeleme heategevusega.

Selge on, et olenemata vanusest ja rahvusest, on maailmavaatelt tasakaaluka sotsiaal-liberaalse ja majanduslikult vasak-tsentristliku inimese jaoks Keskerakond valik number üks. Kuigi on neid, kes sooviks meist lahti saada, siis tegelikkusest tuleme me aina enam pilti. Meil on tarkasid värskete mõtetega ja tugeva selgrooga noori poliitilisi juhte nagu Tanel Kiik, Grete Šillis ja Vladimir Svet. Soovid Keskerakonna suremisest jäävad soovunelmaks.

Veebr 14

Karl Mattias Sepp ja Krismar Rosin, kesknoorte juhatuse liikmed

Sõbrapäev  on kinkimise päev. Kingime lilli, kingime šokooladi, kingime kallistusi. Kõike kingime, aga kas saaks kinkida midagi, mis ei maksa midagi? Kingiks täna koos magusa ja ilusaga ka enda aega. Kingiks selle aja ja küsiks enda sõprade ja lähedaste käest: “Kas sul on kõik hästi?”. Ühtlasi võtaks selle aja, et kuulata ja olla nende jaoks olemas ka siis kui kõik ei ole nii roosiline.

Mulle jääb liiga tihti silma, et sind närib miski. Usu mind, ma olen nõus olema Sinu jaoks üks suur kõrv. Proovime koos sinuga nendele asjadele lahendust saada. Kuidas on tööga, armastuse, sõprusega? Mida sa tegelikult kardad ja vajad? Kuidas ma sind aidata saan? Kõiki neid asju ei pea täna lahendama, aga tea, et olen sinu jaoks olemas kui sa oled ka minu jaoks sellisel viisil olemas.

Vot nii saamegi koos vapraks. Sina oled võimas. Siis olen mina võimas. Julge ja avatud. Siis olen mina julge ja avatud. Ära karda. Siis ei pea ka mina kartma. Eemaldame need jubedalt rasked igapäevased maskid. Aususes on jõud ja tõde. Mida sinu süda tahab? Aga mida ütleb pea? Üritame koos jõuda parema arusaamani meie enda arusaamatustest. Kuidas su emal, isal läheb? Millal Te viimati helistasite? Viimati rääkisite ja võtsite aega, et näha kas te saaksite sõbrad olla? Kas sellised mõtted sind üldse huvitavad? Mis sulle TEGELIKULT korda läheb?

Tahad lähme kinno? Kohvikusse? Trenni? Või tahaksid sa hoopis midagi uut proovida? Uue suuna enda elus valida? Uuesti tunda midagi uut? Minna reisima? Kümne palli skaalal – kui õnnelik Sa oled?

Täna me peaksime märkama enda sõpra - seda ütleb ju isegi selle päeva nimi. Kui tihti aga mõtleme me selle peale, mida tähendab üldse olla hea sõber või sõbranna? Kas see tähendab tema ära kuulamist, tema innustamist ja tema üleüldist toetamist? Kuidas saame me seda välja näidata? Seda ei peaks kindlasti tegema ainult ühel päeval aastas vaid terve aasta. Saaks me vaid olla sõbrad mitte ainult teistele vaid ka iseendale. Küsiks neid samu küsimusi ja kingiks endale neid samu häid sõnu, šokolaade ja lilli. Peale seda me saaks peegeldada teistele enda positiivsust ja keegi ei peaks tundma ei üksikuna.  

Sinu silmades on tähed ja  Su süda loob uued põnevad maailmad. Aitäh, et lugesid. Äkki hakkas kergem. Julgem. Vabam olla. Hehe. Sa naeratad. Issand, kui hea meel mul hakkab. Sa juba irvitad. Mis on? M i s  o n? Aaa. Et Sul on kõik hästi. Ma teadsin, et on. Näe, mine ja küsi juba oma lähedaselt inimeselt üks nendest küsimustest, mis ma siin loetlesin! :) 

Ilusat sõbrapäeva soovivad kesknoored! 

Oleme Eesti suurim noorteorganisatsioon!

Meie peamised eesmärgid

Kaasamine


Oleme sillaks noorte ja poliitika vahel. Noored peavad, tahavad ja tohivad poliitikas kaasa rääkida – meie aitame nende hääle kuuldavaks teha ning pakume suurepärast võimalust osaleda Eesti suurima erakonna töös.

Kaitsmine


Poliitikute otsused puudutavad tihti noori. Me hoiame silma peal noori puudutavatel küsimustel ning räägime kaasa ka siis kui asju püütakse ajada kabinetivaikuses.

Tutvustame


Keskerakonna ideed ja maailmavaade on Eesti jaoks vajalikud. Viime need ideed noorteni ning selgitame tsentristliku poliitika rolli ja tähtsust ühiskonnas.